Area Advisory Councils

Area Advisory Councils are membership volunteer organizations in five specific geographical areas: Chamber East, Chamber North, Chamber South, Chamber West and Chamber Midtown. Each of these councils are comprised of Nashville Chamber members who are located in the designated area and provide an opportunity for getting involved in solving problems, discussing issues and implementing special projects and events for the benefit of the area in which they work. Each council serves the unique needs of its members, with its own leadership team, strategic plan, annual budget, programs and initiatives.

Chamber East

Formed in 1997, this council serves Chamber members in the 37206, 37213 and 37216 zip codes, including the LP Field area, Woodland and Main Streets, Gallatin Road and Inglewood. Chamber East meets monthly at various locations in East Nashville.

Meet our leaders:
Susan Moore, Joyner & Hogan (co-chair)
Alan Hayes, TMPartners, PLLC (co-chair)
Eleanor Barbee, Cumberland River Compact
Blake Boyd, Avenue Bank
Jason Broyles, Edward Jones
Ryan Carter, Parachute Media
Tracey Ford, EOA Architects
Terry Gilbert, Regions Bank
Ronald Gooch, Margaret Maddox Family YMCA
Paul Hoffman, Pathway Lending
Tonya Lewis, The Post East
Sonya Mansfield, Maplewood High School
Chris Moore, Stratford STEM High School
Christian Paro, Center615
Mike Presley, redpepper
Lauren Roberts, Park Center
Ashley Segroves, Ashley Segroves & Companies

Metro Council Representatives - East Nashville:
Scott Davis, District 5
Brett Withers, District 6
Anthony Davis, District 7
Nancy VanReece, District 8

Chamber East meets each month.

Chamber Midtown

Formed in 2014, this council serves the thriving business community located between Interstate 40 and 440 Parkway, and Charlotte Avenue and Interstate 65. Business leaders on West End Avenue, Music Row, Edgehill, 12South, 8th Avenue South, Hillsboro Village and other business districts will be represented by this Area Advisory Council.

Meet our leaders:

Mary Pat Teague, Vanderbilt University (chair)
Carlyle Carroll, Big Brothers Big Sisters of Middle Tennessee
Sarah Hannah, Bradley
Tony Holt, Cushion Employer Services
Jody Lentz, consultant
Art Rebrovick, Compass Executives
Jill Robinson, Belmont University
Stan Snipes, Sperry Van Ness

Metro Council Representatives - Midtown Nashville:
Colby Sledge, District 17
Burkley Allen, District 18
Freddie O'Connell, District 19
Ed Kindall, District 21

Chamber Midtown meets once per quarter.

Chamber North

Formed in 1999, this council serves Chamber members in the 37207, 37208, 37189, 37218 and 37228 zip codes, including MetroCenter, Jefferson Street/Germantown, Trinity Lane, Dickerson Road, Whites Creek, Briley Parkway and Bordeaux.

Meet our leaders:
Laret Casella, Casella Interiors (chair)
Austin Bauman, Green Fleet Messengers
Staci Bockman, 312 Pizza Co.
Sam Davidson, Batch Nashville
Sean Dyer, Medix Staffing
Yolanda Jackson, Pearl-Cohn High School
Melinda Judd, Second Harvest Food Bank
Tasha Kennard, Nashville Farmers Market
Jeff McGruder, Pinnacle Financial Partners
Jason Patrick, Express Employment Personnel
Pam Thomas, Piedmont Natural Gas
Allison Wootson, Titus Young Real Estate   

Metro Council Representatives - North Nashville:
Nick Leonardo, District 1
DeCosta Hastings, District 2
Brenda Haywood, District 3
Freddie O'Connell, District 19

Chamber North meets once per quarter.

Chamber South

Formed in 1994, this council serves Chamber members in the 37013 and 37211 zip codes, including South Nashville and Antioch.

Meet our leaders: 
Ben Freeland, Freeland Chevrolet (chair)
Victor Berrios, Jani-King of Nashville
Danny Butler, Nashville Predators, Ford Ice Center
Carol Joscelyn, Freeland Chevrolet
Bob King, Cavalry Logistics
Katherine Radel, HCA
Amanda Reinbold, MP&F Public Relations
Laura Reinbold, Terracon
Stephanie Rodriguez, Nashville Public Library - Southeast Branch
Kim Silverman, Nashville State Community College 

Metro Council Representatives - South Nashville:
Mike Freeman, District 16
Davette Blalock, District 27
Duane A. Dominy, District 28
Tanaka Vercher, District 29
Jason Potts, District 30
Fabian Bedne, District 31
Jacobia Dowell, District 32
Sam Coleman, District 33

Chamber West

Formed in 1995, this council serves Chamber members in the 37205 and 37215 zip codes, including Green Hills, Forest Hills and Belle Meade.

Meet our leaders:
Lisa Spiller Blaustone, Hampton Inn-Green Hills
John Fee, Regions Bank
Don Klein, Price CPAs
Cassie Major, Major Family Chiropractic
Kimberly Shadwick, The Mall at Green Hills
Blaine Strock, Bank of Tennessee
John Taylor, JTMarCom
Roland Yarbrough, FedEx Office

Metro Council Representatives - West Nashville:
Mina Johnson, District 23
Kathleen Murphy, District 24
Russ Pulley, District 25
Angie Henderson, District 34

Chamber West meets each month.

Connect With the Chamber